Nasze klasy - portal dla absolwentów, nauczycieli i znajomych

Nasze klasy -portal dla absolwentów, nauczycieli, znajomych i gości

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2016-08-09 16:27:21

Tatiana

moderator

Punktów :   

Głos i oczy nigdy nie kłamią

głos i oczy nigdy nie kłamią.

.
Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie [wywiad]

Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka

http://logos.pomorze.pl/muzyka01/muz00.JPG

O tym, że na co dzień go nie zauważamy, a gdy go zabraknie jest bardzo źle rozmawiamy z Władysławem Pitakiem, wieloletnim koszalińskim logopedą, pedagogiem kultury, aktorem i chórzystą.


- Czym jest głos?

- Głos jest jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagę tylko w siedmiu procentach. Najważniejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na którą zwracamy uwagę aż w 55 procentach.

- Gdy ktoś traci głos, jest to dla niego tragedia porównywalna z utratą wzroku czy słuchu?

- Tak, gdy tracimy głos, wtedy dopiero okazuje się jak bardzo on jest dla nas ważny. Utrata głosu wiąże się bowiem z niemożnością komunikacji. Często jest tragedią.

- Z jakich powodów tracimy głos?

- Często dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale także osób, które przeszły traumę.

- Jest możliwość wówczas przywrócenia funkcji mowy?

- Oczywiście, choć nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, że jestem aktorem i śpiewam w chórze, stosuję m. in. muzykodramę. Osobami, które mają problemy z głosem i mową w wyniku zaburzeń i chorób neurologicznych zajmują się neurologopedzi. W przypadku utraty głosu z powodu traumy, według mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. jąkania stosuję terapię paradoksalną. Na przykład pacjent "sztucznie" się jąka. On przekonuje się, że jest w stanie nad tym zapanować. Dobrym rozwiązaniem jest także nagrywanie pacjentów. Mają oni wówczas możliwość zobaczenia siebie z boku, tego jak mówią, jakie wykonują przy tym gesty, jak wygląda ich mimika.

- Czym różni się praca z dziećmi od pracy z dorosłymi?

- Z dziećmi trzeba pracować tak jak z dorosłymi, tylko lepiej. Jednak różnice w pracy, szczególnie w przypadku małych dzieci, oczywiście są. Jeśli małe dziecko ma problemy z porozumiewaniem się, pierwszą osobą, którą trzeba poddać terapii jest jego matka. Uważam bowiem, że w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorobą, wtedy u jego podstaw leżą relacje w rodzinie dziecka.

- Głos określa nasz charakter?

- Oczywiście. Zdarzają się sytuacje, gdy w danej osobie coś mi nie gra, wiem, że coś jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje głos. Bo głos i oczy nigdy nie kłamią.

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F140419785

.
http://www.senior.pun.pl/viewtopic.php?pid=615#p615

Offline

#2 2016-08-09 16:54:15

Tatiana

moderator

Punktów :   

Re: Głos i oczy nigdy nie kłamią

.

Władysław Pitak

Posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia zdolności twórczych i terapii nerwic, wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w różnych formach terapii i ekspresji estetycznej, był  wykładowcą i jest trenerem  w dziedzinie:

-    kultura żywego słowa i metodyka pracy kulturalno-oświatowej
-    relaksacja i animacja muzyczna
-    komunikacja interpersonalna i ekspresja dramatyczna
-    psychopatologia i psychoterapia
-    muzykoterapia jako zabieg sanatoryjny
-    trening aktorski w kształceniu zdolności werbalnych i niewerbalnych

w szkołach i uczelniach:
-    Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku
-    Akademia Muzyczna w Gdańsku - filia w Koszalinie
-    Uniwersytet w Gdańsku - Podyplomowe Studium Logopedyczne
-    Policealne Studium Socjoterapii - Koszalin
-    Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Podyplomowe Studia Arteterapii


Prezentował swoje dokonania na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowych dot. kształcenia zdolności twórczych i leczenia chorób psychosomatycznych przy pomocy muzyki i ekspresji dramatycznej.


Oto niektóre z tematów:

1.    Kształcenie zdolności twórczych dzieci w wieku przedszkolnym przy pomocy zabawy dramatycznej. (referat i warsztat na II Międzynarodowym Seminarium Muzycznym "Bliżej muzyki - bliżej człowieka" Kraków 1985)
2.    Techniki artystyczne i logoterapia w usuwaniu zaburzeń osobowości. (pokaz warsztatu na Międzynarodowych Warsztatach  Artystycznych - Wenecja 1986)
3.    Stres i lęk w życiu dzieci i Młodzieży - zapobieganie i  zwalczanie. (referat na IV Krajowej Konferencji Muzykoterapii, Cieszyn 1987)
4.    Wpływ muzykoterapii stosowanej w uzdrowisku Kołobrzeg na uzyskane efekty lecznicze. (referat na Ogólnopolskim Sympozjum Naukowo-Szkoleniowym Sekcji Medycyny Psychosomatycznej - Kołobrzeg 1989)
5.    Terapia logopedyczna z elementami psychoterapii poznawczo-behawioralnej.  Zastosowanie technik relaksacyjno-treningowych i ekspresji dramatycznej w czasie  turnusu rehabilitacyjnego dla grupy chłopców w wieku 14-15 lat, z zaburzoną płynnością mowy i zaburzeniami emocjonalnymi, związanymi z wiekiem dorastania. (współorganizacja PZJ- Olsztynek 2001)
6.    Internet w Akcji Katolickiej - Akcja w internecie. (referat na II Katolickim Sympozjum Wirtualnym  Evangelicum: Misja Kościoła a informatyka. Legnica 2002)
7.    Techniki relaksacyjne w leczeniu chorób kardiologicznych w sanatoriach i szpitalach Dolnego Śląska. ( warsztaty i szkolenia rehabilitantów - Kudowa Zdrój-Wrocław 2004)
8.    Jak radzić sobie ze stresem w pracy dziennikarskiej- relaks i asertywność.  (wykład i pokaz warsztatu podczas Ogólnopolskich Warsztatów dla Dziennikarzy i Wydawców Prasy Lokalnej- Niepołomice k/Krakowa - 2004)
9.    Techniki relaksacyjne i autogenne w jaskiniach solno-jodowych (warsztaty i pokazy - Opole, Kudowa Zdr., Polanica Zdr., Duszniki Zdr., Lądek Zdr., Szczawno Zdr., Zielona Góra  2004-2005)
10.    Trening dramatyczny w kształceniu zdolności werbalnych i niewerbalnych (warsztat w czasie II Ogólnopolskiej Konferencji "Klucz do mądrego życia". Skierniewice'2005)
11.    Muzykoterapia jako zabieg sanatoryjny (cykl wykładów i warsztatów na Uniwersytecie M.C.Skłodowskiej. Lublin- 2005)
12.    Gry psychologiczne w małżeństwie - odpowiedzialność w komunikacji społecznej (warsztat w czasie Ogólnopolskiego Forum Odpowiedzialności. Skierniewice'2006)
13.    Techniki muzyczno - dramatyczne (muzykodrama) w terapii zaburzeń dzieci nerwicowych (prelekcja w czasie II Konferencji Logopedycznej pt. "Muzyka w logopedii. Terapia, wspomaganie, wsparcie - trzy drogi, jeden cel" na  Wydz. Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu w dniu 2 marca 2013 r.)
14. Muzykodrama w terapii rodzin dzieci jąkających się (prelekcja podczas Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej pt." Zmienić jakość życia - społeczne korzyści terapii jąkania" na Wydz. Filologicznym - Podyplomowym Studium Logopedycznym  UMK w Toruniu w dniu 19 października 2013 r.)
 

W praktyce terapeutycznej posługuje się nowoczesnymi metodami relaksacyjno-treningowymi, w oparciu o rzetelną diagnozę - w ścisłym kontakcie z lekarzami - specjalistami oraz nauczycielami i pracownikami socjalnymi.


kontakt:
logopeda@logos.pomorze.pl
tel. +48 94 340 60 06;
+48 600 809 254 

www.logos.pomorze.pl
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy "LOGOS"



http://www.logos.pomorze.pl/pitak/vox1.jpg

.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.anty-terorrysci.pun.pl www.elektrobram.pun.pl www.kotly.pun.pl www.joka.pun.pl www.fajnonapity.pun.pl